Avilut Gold
Avilut Ginkgo
Avilut Plus
Avilut Forte
Avilut Oční kapky
Lekarna.cz Přejít dolů


SUCHÉ OČI

PROČ JE DŮLEŽITÉ MRKAT?

Lidé za normálních okolností mrkají asi 10.000 krát denně. Při každém mrknutí, jsou Vaše oči zavřené po dobu asi 0,3 sekundy, každých 2 - 10 sekund, celkem asi 30 minut každý den.1 Mrkáním je zajištěno šíření tenké vrstvy - slzy - ve Vašich očích a vyčistí se tak povrch oka - rohovky.2, 3 Pokud není slzného filmu dostatek, může to mít za následek suché oko a způsobit tak podráždění očí.2, 3

MÁTE SUCHÉ OČI?

Miliony lidí trpí syndromem suchého oka, ale mnozí si navzdory příznakům neuvědomují příčinu. Chcete-li zjistit, zda můžete trpět syndromem suchého oka, podívejte se na několik možných příznaků:

Pokud jste odpověděli "ano" na některou z výše uvedených příznaků, můžete mít syndrom suchého oka. Příčiny syndromu suchého oka mohou být složitější, proto je vhodné navštívit očního specialistu, pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků. Suché oko je často mylně považováno jako důsledek oční alergie nebo infekce.

CO JE PŘÍČINOU SYNDROMU SUCHÉHO OKA?

Suché oči jsou způsobeny nedostatečnou vlhkostí na Vašich očích z důvodu nedostatečné kvality nebo množství slz.4 V případě nedostatečného zvlhčení očí, a to buď malým množstvím, nebo špatnou kvalitu slz, jsou oči podrážděné a nechráněné.

NÍZKÉ MNOŽSTVÍ SLZ

Existuje mnoho příčin pro snížené množství slz, včetně věku, hormonů, některých zdravotních stavů, užívání léčiv, podstoupením oční chirurgie a poškozením slzné žlázy, ale i další.2, 4

NÍZKÁ KVALITA SLZ

Váš slzný film se skládá ze tří základních vrstev: mastné oleje, vody a mukózní vrstvy.5 Tyto vrstvy slzného filmu udržují povrch Vašich očí jasný, hladký a chráněný.2 Problémy s některou z těchto vrstev může produkovat nekvalitní slzy, které vedou k podráždění oka.

Nedostatek vody v slzném filmu je nejčastější příčinou syndromu suchého oka, nebo v lékařské terminologii suchá keratokonjunktivitida (KCS).4

Suché oči
VNĚJŠÍ LIPIDOVÁ VRSTVA STŘEDNÍ VODNÁ VRSTVA VNITŘNÍ MUKÓZNÍ VRSTVA
Obsahuje mastné kyseliny, které brání odpařování vodné vrstvy Obsahuje hlavně vodu, trochu solí a důležité látky, které udržují oko čisté a přenáší kyslík k oční tkáni Pomáhá rozprostření slzy po oku a stabilitě slzného filmu.

CO DĚLAT POKUD MYSLÍTE, ŽE MÁTE SUCHÉ OČI?

Udržení dobrého zdraví očí a hygieny může pomoci. Nezapomeňte pravidelně mrkat, zatímco hledíte do počítače nebo čtete. Oční kapky (Avilut oční kapky) poskytují pohodlí a úlevu.2 Přidáním omega-3 mastných kyselin do svého jídelníčku, můžete podpořit kvalitu slz.4 Užívejte proto doplněk stravy (Avilut 3-forte) nebo jezte potraviny, jako jsou tučné ryby, ořechy, semena a listová zelenina.

Pokud nepředcházíte syndromu suchého oka, může to mít za následek častější oční infekce, povrchové zjizvení oka a celkové snížení kvality života.2 Navštivte očního lékaře pro stanovení správné diagnózy a doporučení vhodné léčby. V některých případech, je řešení velmi jednoduché - změna životního stylu a lubrikační oční kapky (Avilut oční kapky).

Avilut oční kapky
Reference:

nahoru


NOVÉ POZNATKY O ÚČINCÍCH VÝTAŽKU ZE SLÉZU LESNÍHO

Jednou z rostlin, jejíž léčivé účinky se využívají odedávna, je sléz lesní - Malva sylvestris z čeledi Malvaceae. Jedná se o dvouletou nebo vytrvalou bylinu dorůstající výšky až 150 cm. Květní plátky má purpurově fialové. Kvete od června do září. Roste roztroušená podél silnic, na rumištích a na kyprých půdách bohatých na dusík. U nás se vyskytuje především jako pěstovaný druh v zahradách, a jako okrasná a léčivá rostlina.

Pro farmaceutické účely se sbírají listy slézu - Malvae folium v období květu rostliny a běžně se suší při teplotě do 40 ⁰C v jedné vrstvě. Důkazem správného usušení je, že se krátká stopka při ohybu láme. Kromě listů jsou sbírány i květy slézu - Malvae flos, které se sklízejí a suší stejným způsobem. Sušení trvá několik dní, přičemž je třeba dbá na dostatečné usušení kalicha, aby bylinka nezplesnivěla.

Obsahové látky slézu tvoří sliz (6-7%) s obsahem kyseliny glukuronové, kyseliny galakturonové, glukózy, rhamnózy a trehalózy. Mezi další obsahové látky patří flavonoidy, karotenoidy, antokyany, triterpeny (kyselina ursolová), třísloviny a fytosteroly.

V lidovém léčitelství se používají výtažky z nadzemní části rostliny při bolesti žaludku, zácpě, zánětech močových cest a lokálně při kožních chorobách, popáleninách, hemoroidech a při bolestech kloubů. Pro vysoký obsah slizů, které se vyznačují ochranným účinkem na sliznici dýchacího a trávicího ústrojí, se tradičně uplatňuje jako prostředek při suchém dráždivém kašli a při zánětech žaludku a střev. Pro tyto účinky bývá složkou mnoha čajových směsí určených k léčbě chorob dýchacích cest a zažívacího traktu. Podle doposud známých dat o užívání výtažků slézu lesního nemá tato bylina kontraindikace, interakce ani nežádoucí účinky a nejsou známa ani omezení v období těhotenství a kojení. Léčebné využití slezu lesního doporučuje i monografie německé Komise E (monografie obsahují pokyny pro používání rostlinných léčiv), a to zejména při léčbě kašle, bronchitidy a zánětů ústní dutiny a hltanu. V posledních letech jsou obsahové látky předmětem zájmu mnoha výzkumných pracovišť, které studují různé aktivity extraktů z Malva sylvestris.

Výsledky experimentálních prací byly publikovány v odborných časopisech a přinášejí zajímavé nové poznatky o účinnosti této rostliny. Byla zjištěna schopnost látek obsažených v metanolovém extraktu ze semen zhášet volné kyslíkové radikály (antioxidační účinnost). Účinnost byla prokázána v laboratorních podmínkách prostřednictvím chemické metody DPPH. Zvláště silné antioxidační působení mají obsahové látky listů, což pravděpodobně souvisí s přítomností polyfenolových látek (flavonoidů, tříslovin, karotenoidů a tokoferolů), jejichž obsah je nejvyšší právě v listech. Polyfenoly patří mezi významné rostlinné metabolity, které se nacházejí v rostlinách používaných pro léčebné ale i potravinové účely. Jejich terapeutické působení (např. proti-zánětlivé, protivirové, antibakteriální) vyplývá z antioxidačních účinků, které se projevují schopností zhášet volné radikály a tím chránit buňky před poškozením oxidací. Protizánětlivý účinek Malva sylvestris se uplatňuje při vnějším i vnitřním použití v rámci léčby onemocnění spojených se zánětlivými procesy, jako je např. revmatismus. Význam fenolických látek a zvlášť flavonoidů pro antioxidační účinnost extraktů z nadzemních částí slézu lesního byly potvrzeny i v dalších pracích. Vyšší účinnost byla zjištěna v částech rostliny s vyšším obsahem těchto látek (listy a stonky) a nižší v květech a semenech. V rámci preklinického zkoušení byl podáván extrakt myším k léčbě zánětu ucha. Lokální aplikace vedla k potlačení projevů zánětu, a to zejména zmenšením otoku a ovlivněním migrace leukocytů.

Analýza extraktu ze slézu potvrdila přítomnost kvercetinu a glykosidů. Právě poslední ze jmenovaných komponent se pravděpodobně největší měrou podílí na protizánětlivém účinku extraktu. Další skupina vědeckých prací se zabývá výzkumem antibakteriálního a antimykotického účinku listů a květů Malva sylvestris. Extrakt z květů byl účinný proti některým bakteriálním kmenům, jako Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Enterococcus phaecalis, Pseudomonas aeruginosa a Proteus vulgaris. Antiseptické působení Malva sylvestris může být významné při použití v případě rezistence mikroorganismů na antibiotika.

nahoru